Anna Heringer – HOMEmade Houses

hely
dátum
tervező

Anna Heringer számára a fenntarthatóság a szépség szinonimája, az építészet pedig nem az önkifejezés, hanem életkörülményeink javító eszköze. Ebben a szellemben folytatták Bangladesben diákok és fiatal építészek lakóépületek tervezésével és kivitelezésével azt, amit az osztrák építész a Hand made METI iskolánál néhány évvel ezelőtt elkezdett. Céljuk helybéliekkel együtt dolgozva, egy helyben gyökerező, fenntartható, korszerű építészetet létrehozni. Legfrissebb projektje Rudrapur város sűrű, állandóan változó városszövetébe szegény, helyi családok számára három lakóépület integrálása. Megüresedett helyeket töltenek ki a mozaikként összeálló minta új elemei. Kevés pénzből gazdálkodva, az erőforrásokat a használók primer igényeinek kielégítésére koncentráló tervek készültek. A tiszta forma és anyaghasználat nem fényűző, inkább szociálisan érzékeny, józan, bátor. A fenntarthatóság két fontos pillére a megújuló helyi anyagok, vályog, bambusz használata és a kétszintesség, ami nem vesz el termőterületet a földműveléstől. Az ökológiai egyensúly fenntartása, a gazdaságot élénkítő, lokális anyagok hagyományban gyökerező használata az építészeti és kulturális öntudatot is erősíti. A tradicionális és modern igényeket egyesítő épületek kis elemekből épülnek fel. A konyha, a fürdő és a tárolóhelyiségek a lakótértől elválasztva, külön elemként vannak kialakítva, a kétszintességből adódóan az emeleten privát szobák kialakítására is lehetőség nyílik. Kókuszrost hőszigetelés, helyben készülő kerámiaidomokkal kialakított állandó szellőzés, szigetelt aljzat, rágcsálók elleni védelem beépítése a kényelem, a korszerűség és az időtállóság szolgálatában. Az emeletépítéssel felszabadított terület haszonkertként művelhető, ami egy átlagos család napi táplálékigényét kiegészíti. Az építés közben kikísérletezett, agyagba rajzolt skiccekkel fejlesztett tudást remélhetőleg a kiképzett, helyi mesterek viszik majd tovább.